Diksiyon çalışmaları, diksiyon dersi, diksiyon alıştırmaları, kısaca diksiyon eğitimi…
Diksiyon Nedir? Diksiyon‘un sözcük anlamı telafuzdur. İyi ve doğru bir diksiyona sahip olmanın iki temel koşulu vardır. Sesi doğru kullanmak ve söz söylerken konuştuğumuz dili düzgün ve doğru söylemek için düzeltmeye çalışmak ve mimiği, jesti, tavrı yardımcı olarak kullanmaktır. Diksiyon geliştirmek için kelimelerin doğru telafuzlarını bilmek gerekir. Bunun için de sadece kitap okumak yeterli olmaz. Dinlemek ve izlemek te yeterli değildir.
Diksiyon, güzel bir söylenişin temel kurallarını verir ve söylenişteki ihmali yenmeye çalışır. Diksiyon çalışmaları ile de tüm bu zorlukları ortadan kaldırırız. Söyleniş ve artikülasyon bozuklukları olan kimseler diksiyon alıştırmaları yaparak bu sorunlarını yenebilirler. Kurslarda alınan diksiyon eğitiminde kursu uzman kişiler vermelidir. Kursiyerler sıkça hata yapılan kelimelerin doğru söyleniş şekillerini ancak eğitimcilerden öğrenebilirler.  Sunucuların programlarında konukları veya seyircileri ile iletişimi çok önemlidir. Düzgün ve iyi bir diksiyona sahip olmak sunucuların tanınmalarına, ilgiyle izlenmelerine, dinlenmelerine yardımcı olur. İyi ve doğru bir diksiyona sahip sunucu ve spikeri takip etmek daha kolaydır.
Diksiyon Düzeltilebilir mi?
Bireysel eğitimle, alıştırma ve çalışmalarla  yeterli derecede bir diksiyona sahip olmak mümkündür. Ancak mesleki anlamda iyi ve kaliteli bir diksiyona sahip olmak için mutlaka uzman eğitimcilerin yardımı alınmalıdır.
Kursiyerlere düşen görev derslerde aldıkları diksiyon, etkili konuşma ve hitabet eğitimlerini uygulamalı olarak çalışmalarıdır. Hakan Öztürk Medya Merkezi’nde alınan diksiyon eğitimi, gerçek stüdyo ortamı yaratılarak canlı yayın deneyimiyle desteklenip, öğrencilerin diksiyon eğitimlerinin kalıcılığı sağlanır.